Sigorta Teklif
  Ana Sayfa  
  Hemen Teklif Al  
  Sigorta Ürünlerimiz  
  Trafik Sigortası  
  Kasko Sigortası  
  Konut Sigortası
  İşyeri Sigortası
  Sağlık Sigortası
  DASK Sigortası
  Bize Ulaşın

Sigorta Teklif
Sigorta İş Olanakları

» Kasko Değer Listesi
» Sigorta Firmaları

Sigorta - Trafik Sigortası - Araç Sigortası
 

GARANTİ SİGORTA

ÜRÜNLER

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, mutlu bir emeklilik dönemi için bugünden birikim yapmanızı sağlayan, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı ve devlet tarafından vergi avantajıyla desteklenen bir sistemdir.

18 yaşını dolduran herkesin katılabileceği sistemden emekli olabilmeniz için en az 10 yıl boyunca düzenli ödeme yapmanız ve 56 yaşınızı doldurmanız yeterlidir. Emekli olduğunuzda birikimlerinizi ister toplu para, ister aylık maaş olarak alabilirsiniz.

Gelecekteki birikiminizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilmesi için aylık gelirinizin %10’unu bireysel emeklilik sistemine aktarmanızı tavsiye ederiz. Emekliliğe hak kazandığınızda elde edeceğiniz birikim tutarı, sisteme giriş yaşınız ve ödeme tutarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Bireysel emeklilik sisteminin başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan vergi avantajı sayesinde, ödediğiniz katkı payının %35’e kadar olan kısmını vergi indirimi olarak geri alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, ödeme belgelerinizi düzenli olarak bordro işlemlerinizi gerçekleştiren birim ya da serbest meslek sahibi iseniz muhasebeciniz ile paylaşmanızdır.

Haklarınız Nelerdir?

Yılda 4 kez emeklilik planınızı, 6 kez de katkı payınızın fonlar arasındaki dağılım oranları ve dağılım tutarlarını değiştirebilirsiniz.
Sistemden emekli olabilmeniz için 10 yıl düzenli ödeme yapmanız ve 56 yaşınızı doldurmanız yeterlidir.
Dilerseniz sahip olduğunuz emeklilik planlarını birleştirebilirsiniz. (Bu hak ayrı şirketlerdeki planlarınızı da kapsar.)
Emekliliğe hak kazanmadan önce dilediğiniz anda sistemden ayrılabilirsiniz. Sistemden erken ayrılma durumunda birikimlerinizden stopaj ve varsa giriş aidatı kesintileri yapılır.
Birikimlerinizi başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. Bunun için emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren en az 1 yıl geçmelidir.
Dilediğiniz zaman emeklilik sözleşmenize katkıda bulunmaya ara verebilirsiniz.
Emekliliğe hak kazandıktan sonra tercihinize göre birikimlerinizi ister toplu para, ister aylık maaş ya da bir kısmını toplu para, bir kısmını maaş olarak alabilirsiniz.


Vergi Avantajı Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminin başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan vergi avantajı sayesinde, ödediğiniz katkı payının %35’e kadar olan kısmını vergi indirimi olarak geri alabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine katkı payı öderken, birikimleriniz değerlendirilirken ve sistemden ayrılırken ayrı ayrı vergi avantajlarından yararlanırsınız.

Katkı Payı Ödemeleri SırasındaÜcretli çalışansanız, ödediğiniz katkı paylarını, ödediğiniz ayda elde ettiğiniz ücretin %10’unu ve yıllık olarak brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahından indirebilirsiniz.

Yıllık beyanname veriyorsanız, ödediğiniz katkı payları toplamını, gelirinizin %10'unu ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla, gelirinizi elde ettiğiniz yılda ödemeniz şartıyla, vergi matrahından indirebilirsiniz.

Birikimlerinizin Değerlendirilmesi SırasındaEmeklilik yatırım fonları, kurumlar vergisinden ve gelir vergisi kesintisinden (stopajından) muaftır.

Sistemden Ayrılma SırasındaSistemde 10 yıl düzenli ödeme yapıp, 56 yaşınızı tamamladığınızda emekliliğe hak kazanırsınız. Emekli olduğunuzda, birikimlerinizin %25'i vergiden muaf tutulup kalanına %5 oranında (%3,75) stopaj uygulanır.
Sistemde 10 yıl kalır ancak 56 yaşınıza gelmeden ayrılırsanız, birikimlerinizin tamamı üzerine %10 oranında stopaj uygulanır.
Sistemden 10 yılınızı doldurmadan ayrıldığınızda, birikimlerinize %15 oranında stopaj uygulanır.
Vergi Avantajından Nasıl Yararlanılır?

Vergi avantajından yararlanmak için tarafınıza gönderilen ödeme belgelerini, beyana tabi gelir vergisi mükellefi iseniz muhasebecinize, ücretli çalışan iseniz çalıştığınız şirketin ilgili departmanına iletmeniz yeterlidir.

Ödeme belgesi olarak; tahsilat makbuzu, banka dekontu, ATM makbuzu, kredi kartı ekstresi, posta çeki, faks ve e-posta yoluyla iletilen makbuzlar ve internet ortamında yapılan ödemelere ilişkin olarak bilgisayardan alınan çıktılar kullanılabilir.


Fonlarınız Nasıl Yönetilir?Sistemin en önemli avantajlarından biri, yatırımlarınız profesyonel ekipler tarafından yönetilirken, ödeyeceğiniz katkı paylarının yatırıma yönlendirileceği fonları sizin belirleyebiliyor olmanızdır.

Garanti Emeklilik olarak çeşitli risk gruplarına yönelik yatırım araçları içeren 11 adet yatırım fonu sunuyoruz. Bu fonlar Türkiye’nin ilk portföy yönetim şirketi olan Garanti Portföy’ün uzman kadrosu tarafından yönetilir.

Yatırımlarınızda risk almayı seviyorsanız ve daha yüksek getiri beklentisi içerisindeyseniz, size hisse senedi içeren fonları, daha az risk ile uzun dönemde enflasyonun üzerinde reel kazanç elde etmeyi tercih ediyorsanız devlet tahvili- hazine bonusu ağırlıklı fonları, yabancı para cinsinden yatırım yapmak istiyorsanız döviz cinsinden fonları öneriyoruz. Ayrıca faiz kazancı içermeyen farklı özellikte emeklilik yatırım fonumuz da bulunmaktadır. Üstelik bu fonlardan herhangi birini seçmek zorunda değilsiniz, fonlar arasında dilediğiniz oranda dağılım yapabilirsiniz.

Yatırımlarınızı Garanti Emeklilik İnternet Şubesi ve Garanti Bankası İnternet Şubesi kanalları ile anlık olarak takip edebilir; benzer yatırım araçları ile karşılaştırabilirsiniz


Nasıl Emekli Olursunuz?Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilmek için en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekir.

Emekliliğe hak kazandığınızda birikiminizle ilgili farklı alternatifleriniz bulunmaktadır:

Emeklilik Dönemini Erteleme
Programlı Geri Ödeme
Toplu Para Olarak Alma (Emekliliğe hak kazandıktan sonra aldığınız toplu para ile yıllık gelir sigortası da yaptırabilirsiniz)
Programlı Geri Ödeme, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin içinde kalarak belirlenecek program çerçevesinde birikimlerinizi geri alabileceğiniz bir seçenektir.

Mutlu bir emeklilik dönemi için birikim yaptığınız Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emekliliğe hak kazandığınızda, bu hakkınızdan Garanti Emeklilik’in esnek ve kapsamlı Emeklilik Gelir Planı ile yararlanabilirsiniz.

Emeklilik Gelir Planı Emekliliğe hak kazandığınızda, emekli olduktan sonra almak istediğiniz maaş tutarını ve emeklilik maaşı almak istediğiniz süreyi seçebilirsiniz. Tercihinize göre aylık veya 3'er aylık dönemlerde maaş alabilir; isterseniz maaşınızı enflasyona endeksleyebilir, ara ödeme talep edebilirsiniz. Emeklilik Gelir Planı'nı mutlu emeklilik yolunda çok önemli bir adım olarak görüyoruz.
Emeklilik Gelir Planı’nda Sunulan Geri Ödeme Seçenekleri Belirlenmiş Süre: Bu ödeme seçeneğinde emeklilik maaşı alacağınız süreyi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu durumda, birikiminizi belirlediğiniz süre boyunca istediğiniz seçenek kapsamında geri alırsınız. Aldığınız ödeme tutarları yıllar itibarı ile fon getirilerinize göre değişkenlik gösterebilir.

Belirlediğiniz süre veya ödeme periyodunu değiştirmeniz durumunda ise yıllık maaş ödeme tutarı tekrar hesaplanır.

Belirlenmiş süre geri ödeme seçeneğinde, maaş tutarı üzerinden artış/azalış talep edebilirsiniz.

Belirlenmiş Maaş: Bu ödeme seçeneğinde almak istediğiniz emeklilik maaş tutarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Birikiminizi geri aldığınız süre ise emeklilik fonlarınızın getirilerine göre değişkenlik gösterebilir.

Sözleşme yıl dönümlerinizde, ödeme tutarı sözleşmenizde belirlemiş olduğunuz artış endeksine göre yeniden belirlenir. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçebilir veya ödeme tutarı üzerinden artış yapılmamasını tercih edebilirsiniz.

1. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE): Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl Aralık ayında açıklanan yıllık endeks artış oranıdır. Artış oranı olarak TÜFE seçilmiş ise, yıllık maaş tutarı güncel TÜFE oranı kadar artırılır.
2. Maaş Değişim Oranı (Sabit Oran): Sizin belirleyeceğiniz yıllık artış/azalış oranıdır. Artış oranı olarak sabit oran seçilmiş ise, yıllık maaş tutarı sizin tarafınızdan belirlenmiş olan sabit oran kadar artırılır ya da azaltılır.
3. Ödemeler TÜFE endeksi üzerine belirleyeceğiniz sabit bir artış veya azalış oranı ile de değişebilir.
Artış oranı olarak TÜFE ile birlikte sabit oran seçilmiş ise, yıllık maaş tutarı güncel TÜFE oranı ve katılımcı tarafından belirlenmiş olan sabit oran toplamı kadar artırılır ya da azaltılır.

Beklenen Ömür: Sözleşme başlangıç anında, katılımcının yaşı ve cinsiyeti esas alınarak kullanılacak parametreler doğrultusunda beklenen ömür süresi bulunur. Beklenen ömre ve ödeme periyoduna uygun olarak maaş ödeme tutarları belirlenir.

Sözleşme yıl dönümlerinizde fon getirilerinize, yaşınıza ve cinsiyetinize göre tespit edilen beklenen ömür esas alınarak ödeme ve ara ödeme tekrar hesaplanır.

Beklenen ömür geri ödeme seçeneğinde maaş tutarı üzerinden artış/azalış talep edilebilir.

Ara Ödeme Tutarı Geri ödeme seçeneğinde maaş ödemeleri dışında ara ödemeler yapılmasını talep edebilirsiniz. Belirleyeceğiniz ara ödemeler sözleşme süresi boyunca olabileceği gibi, belirleyeceğiniz dönemlerde de yapılabilir.

Ödeme Dönemi ve Ödeme Aracı Bilgileri Maaşınızı alacağınız dönemi tercihinize göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

Maaş ödemelerinizi aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık dönemlerde talep edebilirsiniz. Ara ödemeler, yılda bir, iki, üç, dört veya altı kez yapılabilir. Bireysel emeklilik sözleşmelerindeki ödemeler; bildirdiğiniz banka hesabına yapılır. Yapılacak tüm ödemeler TL olarak iş günlerinde yapılmaktadır. Geri ödemenizin tatil gününe denk gelmesi durumunda, ilgili tarihi takip eden ilk iş günü işleme alınır.

Hakların Kullanımı Birikimleriniz için yılda altı kez fon dağılımını değiştirme, yılda dört kez de emeklilik gelir planını değiştirme hakkınız vardır.
Belirlenen maaş ödemesi ve ara ödeme dönemleri ile maaş ödemesi tutarı ile ara ödeme tutarlarını (ödeme seçeneği değişikliği) yılda en fazla iki kez değiştirebilirsiniz.
Ödeme tarihinizi değiştirebilme hakkınız vardır. Bu durumda ödeme dönemi değişikliği hakkı kullanılmış sayılır.
Ödeme gün ve ödeme aracı değişikliği yapıldığında, ödeme dönemi değişikliği kullanılmış sayılmaz, bu nedenle hak kaybı olmaz.
Fon dağılımı ve plan değişikliği, maaş ödeme tutarı veya döneminin değişikliğini gerektiriyorsa, bu hak kullanılmış sayılır.
Hakların kullanımına esas olan süre, emeklilik gelir planına geçiş tarihi esas alınarak belirlenir.
Sözleşme üzerinde endeks tipi değişikliği yapılması veya artış katsayısının değiştirilmesi durumunda, maaş ödeme tutarı değiştirilmiş olacağından bu hakkınız kullanılmış sayılır.
İstediğiniz zaman birikimlerinizi geri alabilirsiniz.
Vefat halinde toplam birikim herhangi bir kesinti yapılmadan lehtarlara ödenir.
Emeklilik gelir planı sözleşmenizi başka bir şirkete veya başka bir şirketteki yıllık gelir sigortasına aktarabilirsiniz. Aktarım için sözleşme yürürlük tarihinden itibaren bir yıl geçmesi gerekir. Aktarım birikimlerin tamamını kapsayacak şekilde yapılır.
Emeklilik Yatırım FonlarıSigorta Firmaları Listesi

 
 
 
 
Ana Sayfa | Sigorta Türleri | Zorunlu Trafik Sigortası | Kasko Sigortasi | İşyeri Sigortası | Sağlık Sigortası | Zorunlu Deprem Sigortası | Gizlilik | İletişim
© Copyright 2013 Sigorta Kasko. Tüm Hakları Saklıdır.